اخبار و مقالات

انواع سوتین

انواع سوتین

سوتین چیست؟

سوتین یک گونه لباس زیر زنانه می باشد که به منظور پوشاندن و بالا نگه‌داشتن سینه استفاده می‌ گردد. امروزه استفاده از انواع سوتین برای زنان بسیار رایج است و کاربرد های زیادی دارد.

اجزای تشکیل دهنده انواع سوتین

به‌طور کلی سوتین از چند بخش زیر تشکیل شده است:

 1. کاپ یا کاسه‌ای که سینه‌ها درون آن قرار می‌گیرند.
 2. بندهایی که از روی شانه رد شده و تا پشت کمر ادامه دارند.
 3. نواری که معمولاً از کش است و قسمت کاپ سوتین را به پشت متصل می‌کند.
 4. دو یا سه غزن که در پشت کمر به هم می‌رسند و باعث بسته شدن سوتین می‌شوند.

انواع سوتین ها

 سوتین های پوش آپ

به این نوع سوتین ها، سوتین های لیفت دهنده نیز گفته می شود. همان طور که از نام این مدل از لباس زیر زنانه مشخص است، سینه ها را به سمت بالا کشیده و آن ها را به هم نزدیک می سازد تا فرم زیبایی پیدا کنند. سینه بند پوش آپ یا لیفت دهند باعث بهبود استایل و جذابیت بیشتر خواهد شد.

نام دیگر این مدل لباس زیر زنانه؛ سوتین یقه باز یا چاکدار است. چرا که بین دو کاپ آن فاصله است و با اتصال ظریف و کوچک بهم متصل می شوند. به همین دلیل با خیالی آسوده از زیر لباس های تان بپوشید. اما این نوع از سینه بند، به دلیل داشتن پد و یا اسفنج داخلی؛ باعث بزرگتر نشان دادن سینه می شود. بعضی از این پد ها قابل تنظیم هستند و بنا به نیاز و سلیقه می توانید آز آن استفاده کنید. سوتین های پوش آپ به دلیل فرم دهندگی بالایی که دارند بین بانوان طرفداران زیادی دارند.

ســـوتــین اسفنجی یا پد دار 

سوتین پد دار و یا سوتین اسفنجی با به جلو کشیدن سینه ها آن ها را خوش فرم تر و بزرگتر از حالت نرمال و عادی نشان می دهد. در داخل کاپ های این نوع از سینه بند اسفنج استفاده شده است که حالت ایستایی به سینه ها خواهد داد.

این نوع از لباس زیر برای پوشیدن از زیر لباس های نازک و بدن نما بسیار مناسب است، چرا که بخش های برجستگی سینه را بخوبی پوشش داده و بر اساس ضخامت اسفنج بکار برده شده در کاپ آن افزایش سایز متغیر خواهد بود. طرح های متنوع و زیبایی از این نوع از سینه بند در بازار موجود است که با تور و یا گیپور تزیین شده است. سوتین اسفنجی، شکلی طبیعی به سینه ها می دهد به همین دلیل بین بانوان طرفداران بسیاری دارد.

 

سوتین تی شرتی 

این نوع سوتین ها اغلب پایه ثابت کشوی هر بانوی است. این نوع سینه بند ها کاملا راحت هستند و برای استفاده روزمره طراحی شده اند. کاپ این نوع از سوتین ها صاف و یک دست می باشد که روی کاپ و اطراف آن درز دوختی نیست و به همین دلیل به راحتی از زیر لباس های نازک هم می توان از این نوع سوتین استفاده کرد.

داخل کاپ سوتین تیشرتی (T-Shirt Bra) با کاپ پوشیده شده است تا برجستگی نوک سینه نمایان نگردد و در عین حال، حالت زیبایی به سینه ها می دهد.

سوتین قابل تبدیل یا سوتین چند منظوره 

 خصوصیت این سبک از انواع سوتین ها، با تنظیمات متفاوت در پوشیدن و رکاب جدا شونده است.

 سوتین های قابل تبدیل به صورت یک بند، دو بند، بند ضربدری و یا بدون بند قابل استفاده هستند. به همین دلیل به این نوع از لباس زیر، سوتین های قابل تبدیل نیز گفته می شوند.

در این نوع از لباس زیر ها، رکاب ها قابل جدا شدن هستند و شما می توانید با اتصال این رکاب ها در شکاف های مختلفی که در جلو و عقب سوتین طراحی گشته است به دلخواه خود آن را ترکیب فرمائید.

سوتین چند منظوره، یک انتخاب مناسب برای استفاده زیر همه سبک از لباس ها

این نوع از سوتین بنا بر تعداد بند و جای شکافی که دارد قابلیت های متفاوتی می توانند داشته باشد. برای مثال سوتین بدون بند نباید به سمت بالا یا پایین کشیده شود و باید در جای خود ثابت بماند. سوتین های تبدیل شونده همان طور که گفته شد، می توانند به صورت متقاطع از پشت یا از جلو باشد یا به شکل پشت گردنی یا به صورت یک طرف بندشان تنظیم شود و یا حتی بدون بند باشند. حتی این نوع سینه بند را می توانید به سبک هالتر تنظیم کنید.

هنگام خرید انواع سوتین قابل تبدیل به این موارد دقت کنید :

 1. از روی آن چه لباسی می خواهید بپوشید؟
 2. چه میزانی از بدن شما را می خواهید پوشش دهد؟
 3. چگونه می خواهید بندها را تنظیم کنید؟

از آنجا که سوتین های قابل تبدیل بسیار متنوع هستند، برای کاربردهای مختلف بسیار مناسب هستند!

سـوتـیـن هارنس 

سوتین هارنس؛ مدلی از سوتین با بند ها اضافه در قسمت قفسه سینه است. سوتین های هارنس به صورتی طراحی شده اند که گاهی برای زیبا کردن و تزئین، بند اضافه دارند و گاهی برای پشتیبانی بیشتر از سینه ها بندهای اضافی در قفسه سینه و جلو سینه طراحی شده و گاه در پشت و کمر آن، این طراحی انجام شده است.

از این مدل از سینه بند، به عنوان سوتین تحریک کننده نیز یاد می شود.

انواع مدل سوتین هارنس
 • هارنس لمه ای
 • هارنس توری
 • هارنس فانتزی
 • هارنس مجلسی
 • هارنس چرم
 • هارنس نخی و …
سوتــــین های هارنس به دلیل زیبایی و جذابیتی که دارند بین بانوان طرفداران بسیاری دارند و می توان گفت در کشوی 90% بانوان یک ست هارنس موجود است.

سوتــین توری

سوتین توری؛ محبوب ترین نوع سوتین زنانه است. یکی از جذاب ترین و پر طرفدارترین لباس زیر بانوان سوتین توری است. همان طور که از نام آن مشخص  می باشد از تور تشکیل شده و طیف گسترده ای از رنگ ها و سبک ها را در بر می گیرد. این سبک از سوتین جزو پر فروش ترین های سینه بند است که از طرفداران زیادی برخوردار است.

سوتین توری مناسب چه فضاهایی است!؟

سوتین های توری متفاوتی وجود دارد که مناسب اتاق خواب و استفاده روزمره و مجلسی و …می باشند. به خاطر گلدوزی که روی این نوع از سوتین ها است جلوه و زیبایی خاصی دارند و به راحتی جریان هوا در آن عبور می کند. سوتین توری به صورت فنر دار بدون فنر، اسفنجی و … وجود دارد. و محبوب ترین رنگ سوتین توری بین بانوان رنگ قرمز، سفید و مشکی است.

عوارض نبستن سوتین

عدم بستن سوتین مناسب، سبب شل شدن و افتادگی سینه می شود; این امر بیشتر برای زنانی که ورزش می کنند اتفاق می افتد. لذا سوتین مناسب برای ورزشکاران از بد فرمی پستان جلوگیری می کند. عوارض پزشکی برای نبستن سینه بند تا کنون بیان نشد و مهم ترین عامل افتادگی و بد فرمی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *