اخبار و مقالات

روش های صحیح شستشوی لباس زیر

روش-های-شستن-لباس-زیر

اصول شستن لباس زير

برای رعایت بهداشت و  شستشوی انواع لباس زیر به شیوه مناسب به نکات زیر توجه کنید:

 • برای جلوگیری از حساسیت و انتقال هر نوع آلودگی به پوست، قبل از اولین استفاده لباس زیرتان را بشویید.
 • برای جلوگیری از بدرنگ شدن لباس زیر، بهتر است آن ها را بر اساس رنگ به صورت جدا بشوئید.
 • بهترین گزینه برای شستن لباس زیر، شستشو به وسیله دست، آب خنک و یک نوع شوینده ملایم است.
 • علاوه بر شوینده، بهتر است مقداری نرم کننده نیز هنگام شستشو به آن‌ها اضافه کنید.
 • توجه کنید که هیچ گاه نباید از لباس زیر دیگران استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از ایجاد لک، حتما لباس‌های زیر سفید را جدا از لباس‌های دیگر بشویید.
 • بلافاصله پس از شستشو، آن‌ها را آویزان کنید.
 • هیچگاه از سفید کننده‌هایی مانند وایتکس برای شستن لباس زیر خود استفاده نکنید.
 • شستن لباس زیر با ماشین لباسشویی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
 • پس از شستن لباس زیر بهتر است آن‌ها را در معرض نور آفتاب قرار دهید.
 • همچنین برای خشک کردن لباس زیر خود می‌توانید از اتوی داغ به منظور از بین بردن میکروب‌ ها استفاده کنید.
 • نکته مهم دیگر اینکه باید لباس زیر خانم ها، آقایان و کودکان جدا از یکدیگر شسته شوند.

بهترین شوینده برای لباس زیر

شوینده‌هایی مانند پودر لباسشویی برای شستن لباس‌های زیر، به خصوص لباس زیر خانم‌ها و کودکان گزینه مناسبی نیستند و بهتر است از شوینده‌های ملایم تری مانند پودر صابون، مایع لباسشویی و یا شامپو استفاده شود. همچنین در هنگام آبکشی لباس زیر توجه کنید که به خوبی مایع شوینده از لباس خارج شود.

شستشوی-لباس-های-زیر

طریقه شستن لباس زیر در ماشین لباسشویی

به طور معمول برای شستن لباس زیرهایی که جنس آن ها پنبه یا الیاف مصنوعی است، می توانید بدون هیچ مشکلی از ماشین لباسشویی استفاده کنید. برای این کار ابتدا باید به برچسب روی لباس زیر توجه کنید. روی این برچسب نوشته شده که لباس زیر شما باید چگونه و با چه دمایی شسته شود. معمولا بهتر است برای شستن لباس زیر از دمای ۲۰ درجه استفاده کنید. زیرا شستشوی دمای لباس زیر در دمای بیشتر از ۲۰ درجه موجب شل شدن و وا رفتن لباس شود.

برای شستن لباس زیر به صورت روزانه در ماشین لباسشویی می توانید لباس های زیر مثل شورت زنانه و مردانه را داخل لباسشویی بیندازید. سپس از یک تنظیم شستشوی ملایم مثل حالت Gentle care برای شستن لباس ها استفاده کنید. توجه داشته باشید که شستن سریع لباس زیر می تواند موجب سوراخ و پاره شدن آن شود. یکی دیگر از روش هایی که خیلی از افراد برای شستن لباس زیر از آن استفاده می کنند، قرار دادن لباس ها داخل کیسه مخصوص و سپس شستن آن در لباسشویی است. این کار از کشیدگی پارچه، آسیب و گره خوردن لباس زیرها به هم جلوگیری می کند و بدون کوچک ترین آسیبی آن ها را می شوید. این روش برای لباس زیرهای توری و دارای بند بسیار مناسب است.

نکات مهم در زمان شستشو

لباس زیر را با دست بشویید

اگرچه شما می‌توانید لباس زیر را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، اما بهترین گزینه آن است که به روش سنتی و با دست بشویید. معمولا جنس لباس زیر، نخی و نازک است، در نتیجه شستشوی لباس زیر زنانه و مردانه با دست، کمترین آسیب را به لباس زیر وارد می‌کند.

با این حال توصیه می‌کنیم لباس زیر زنانه توری یا حریر را حتما با دست بشویید. جنس تور و حریر نازک است و ممکن است در چرخش ماشین لباسشویی دچار آسیب شود. همچنین شستشوی لباس زیر زنانه ابری بهتر است به همان روش سنتی صورت گیرد تا کمترین آسیب به بافت لباس زیر وارد شود.

نحوه شستن لباس زیر با دست

برخی معتقد هستند که بهترین روش شستشوی لباس زیر شستن دستی آن است. این موضوع برای لباس های حساس و یا لباس های دارای لک اهمیت بیشتری دارد. برای شستن لباس زیر با دست باید مقداری آب ولرم در یک لگن بریزید. مقداری ماده شوینده داخل آب بریزید و خوب ترکیب کنید. سپس لباس های زیر را داخل لگن بریزید. اجازه دهید لباس ها بری ۳۰ دقیقه خیس بخورند. سپس لباس ها را بشویید و به خوبی آبکشی کنید.

برخی از لباس زیرهایی که جنس آن ها ظریف است و یا در طراحی آن ها از تور و پارچه های نازک استفاده شده است، تنها باید با دست شسته شوند. بعد از آشنایی با نحوه شستن لباس با دست باید بدانید که برای خشک کردن لباس زیر هیچگاه آن ها را فشار ندهید و نپیچانید. بهترین روش برای خشک کردن لباس زیر بعد از شستن با دست این است که لباس ها را داخل حوله قرار دهید و بعد حوله را بپیچانید تا آب اضافی لباس به آن جذب شود.

لباس زیر را با آب سرد بشویید

پیش از این گفتیم که معمولا جنس لباس زیر ظریف و نخی است و ممکن است با آب داغ آسیب ببیند. بهترین دمای شستشوی لباس زیر مردانه و زنانه، آب سرد است. آب سرد کمترین آسیب را به بافت و ریز بافت لباس وارد می‌کند.

برخی به مواد شوینده همچون تاید حساسیت دارند. در این صورت برای شستشن لباس زیر از مواد شوینده ملایم استفاده کنید. همچنین می‌توانید از مقداری مایع نرم‌کننده استفاده کنید تا لباس‌تان نرم‌تر شود. در صورتی که نمی‌خواهید از مواد شوینده شیمیایی استفاده کنید، می‌توانید از سرکه سفید نیز بهره‌مند شوید.

لباس زیر را جدا از دیگر لباس‌های بشویید

ممکن است یک لباس زیر کثیف باعث بروز عفونت یا بیماری شود. اگر می‌خواهید لباس زیر را در ماشین لباسشویی بشویید، حتما آن را از لباس‌های دیگر جدا کنید. ممکن است لباس‌های دیگر آلوده باشند و به لباس زیر نفوذ کنند.

بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند که لباس‌های کثیف یا نیمه کثیف را می‌توانند در کنار لباس‌های زیر قرار دهند. اما ممکن است این کار باعث ورود آلودگی به لباس زیر شود. همچنین لباس زیر خونی یا لکه‌دار را با لباس‌های زیر دیگر نشویید. این مسئله نیز ممکن است دیگر لباس‌های زیر را آلوده کند.

شستشوی-لباس-زیر

لباس زیر را داخل کیسه تور قرار دهید

پارچه و بافت لباس زیر نازک است و ممکن است در چرخش ماشین لباسشویی دچار آسیب شود. پیش از هرچیز توصیه می‌کنیم لباس زیر، به‌خصوص لباس زیر زنانه توری یا حریر را با دست بشویید. با این حال اگر زمانی برای شستشوی لباس زیر با دست ندارید، حتما آن را درون یک کیسه توری قرار دهید.

کیسه توری باعث می‌شود که آب و ماده شوینده به پارچه لباس زیر وارد شود، اما مانع آسیب لباس زیر در چرخش ماشین لباسشویی می‌شود. این کیسه‌های توری مناسب لباس‌های کوچک همچون شورت و جوراب هستند که داخل ماشین لباسشویی نیز گم نشوند.

لباس زیر را با نور خورشید خشک کنید

ساده‌ترین روش به منظور خشک کردن لباس زیر مردانه و زنانه با کمک نور خورشید است. آفتاب نه تنها باعث تسریع در خشک شدن لباس‌ها می‌شود، بلکه به از بین بردن باکتری نیز کمک می‌کند. با این حال توصیه می‌کنیم لباس زیر زنانه حریر یا توری را زیر نور خورشید قرار ندهید.

پارچه‌های ظریفی همچون حریر را نباید زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. در این صورت بهتر است آن‌ها را روی یک حوله تمیز بگذارید تا لباس کاملا خشک شود. به یاد داشته باشید که هرگز لباس زیر نم یا مرطوب را استفاده نکنید یا آن را درون کشو قرار ندهید. چرا که رطوبت محل مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *