اخبار و مقالات

لباس زیر

لباس زیر

لـبــاس زیر چیست؟

لباس‌ زیر همانطور که از اسمشان پیداست پوشاک‌ هایی هستند که در زیر لباس‌ های بیرونی پوشیده می‌شوند، و معمولاً در تماس مستقیم با پوست هستند. آن ها برای جلوگیری از کثیف شدن یا آسیب دیدن لباس‌ های بیرونی توسط مدفوع، کاهش اصطکاک لباس‌ های دیگر با پوست و شکل‌ دادن به بدن مورد استفاده قرار می گیرند.

چرا لبــاس های زیر به وجود آمد؟

محققان در این رابطه معتقد هستند که انسان اولیه برای محافظت از خود، اولین لباس زیر را از جنس پوست درختان، برگ و پوست گیاهان به وجود آورده است.با گذشت زمان و به وجود امدن نخستین تمدن ها، یعنی زمانی که انسان توانست از پارچه برای خود لباسی آماده نماید ، این امکان به وجود آمد که اولین لباس زیر ها از پارچه طراحی و ساخته شوند. این لباس زیر ها به زیرجامه معروف بودند ، یعنی لباسی که زیر لباس اصلی پوشیده می شد.

کاهنان و شاهزادگان مصری که خود را بسیار بالاتر و برتر می دانستند، علاقه زیادی داشتند که این برتری بودن را بیشتر به نمایش بگذارند. بنابراین دو پیش بند نخی روی هم می پوشیدند که این نماد برتری آن ها در آن دوران بود. پیش بند اول که به تن نزدیک تر بود به دلیل اینکه قابل مشاهده و دیدن نبود از جنس نخ و دارای پارچه ساده بود، ولی پیش بند دوم که دارای نقش و نگار و طرح های زیبا بود، جلوه خاصی به شخصی که می پوشید می بخشید. پیش بند نخی برای مردان مصری همان حکم زیر پیراهنی را داشت.

الگو بودن ایرانیان برای جهانیان

قابل ذکر است که زنان مصری نیز به لباس اهمیت ویژه ای قائل بودند و بدن خود را با انواع زیورآلات و پارچه ها می پوشاندند. زنان یونانی نیز از انواع لباس ها و لبـــاس زیر ها برای پوشش بدن خود استفاده می کردند. یونانی ها از پارچه و چرم برای تولید لباس زیر استفاده زنانه استفاده می کردند.ولی بدنشان به طور کامل پوشانیده نبود. زنان ایرانی دقیقا برعکس زنان یونانی علاقه داشتند که تمام و کمال بدنشان را نگاه بقیه حفظ نمایند. همچنین زنان ایرانی نیز از پارچه و زیورآلات برای پوشش بدن خود استفاده می بردند.

رومیان باستان فرهنگ پوشیدن لباس زیر را از زنان ایرانی و زنان یونانی تقلید کرده و آموختند. مدت ها قبل از اینکه استفاده از لباس زیر در بین زنان و مردان رومی به یک فرهنگ بدل شود، آن ها فقط تکه ای پارچه به رنگ سفید به تن می کردند که سرتاسر بدنشان را می پوشاند.

لبــاس زیر زنانه

لبــاس زیر زنانه شامل مواردی مانند شورت، سوتین، گن، زیر پوش، مایو و مواردی از این دست هستند که امروزه و بدون در نظر گرفتن تنوع رنگ آن‌ ها، همهٔ موارد ذکر شده انواع بسیار گوناگونی دارند. البته قابل ذکر می باشد که صنعت لباس زیر امروزه دومین صنعت قدرتمند جهان بعد از صنعت مواد غذائی است. بنابراین هر روز به تنوع لباس های زیر به خصوص لباس های زیر زنانه افزوده می شود.

نکات مهم بهداشتی در باره لباس های زیر زنانه

مراقبت از لباس های زیر از موارد خاص و حساسی ست که در سلامت زنان نقش بسیار مهمی ایفا می نماید. اما شاید هنوز خیلی از بانوان ، مادران و دختران عزیز درباره آن اطلاعات اندکی دارند. مواردی که شاید حتی شنیدن اهمیت آن باعث تعجب شنوندگان گردد. به‌عنوان‌ مثال، آیا می‌دانستید بعضی پارچه‌ ها از بعضی دیگر سالم‌ تر هستند. و یا بیشتر با پوست شما سازگاری دارد یا این نکته مهم را می دانستید که لباس‌های زیر تاریخ مصرف دارند؟ این موضوعات که شاید خیلی هم درمورد آن ها صحبت نشود و  متاسفانه آموزش لازم داده نشود. نقشی مهم در سلامتی بانوان دارند و حتی می‌ توانند نه تنها تهدیدی بر سلامت جسمی و جنسی داشته باشد بلکه بر حالات روحی شما نیز تأثیر بگذارند.

 

شستن-لباس-زیر-1

نحوه بهداشت لباس زیر زنانه

  • بهتر است از لباس های زیر از جنس الیاف طبیعی و نخ استفاده نمائید.
  • هر روز، حتی بیشتر از یک بار، لبـــاس زیر خود را تعویض کنید و آن را بشوئید.
  • شب‌ها بدون لبـــــاس زیر بخوابید تا رطوبت از بین برود.
  • لباس‌ های زیری که پوشش جاذب دارند برای ورزش بهترین گزینه می باشند.
  • لباس زیرتان را با صابون ضدحساسیت بشویید.
  • هر سال لباس‌های زیرتان را دور بیندازید.
  • دقت کنید که مدل لباس های زیر بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد. بنابراین بر مدل و رنگ لباس زیر دقت کافی را داشته باشید.

لبـــاس زیر مردانه و بهداشت آن

هر از چند گاهی ممکن است بعضی از آقایان با این فکر که لباس زیرشان دیده نمی شوند، آن ها را تا چندین سال عوض نمی کنند و به بدترین وضع نگه داشته و اهمیت چندانی نمی دهند. هر فردی محترم بوده و باید لباس زیر او هم در شان و در خور شخصیت او باشد. لــباس زیر آبکش شده و از جنگ جهانی برگشته ، چرک مد شده و … در شان شما نمی باشد. هر میزان که خودتان به خودتان احترام بزارید دیگران هم به شما احترام می گذارند. به همین خاطر در مورد لباس نیز به نحوی که گفته شد ، عمل کنید تا هم از نظر آراستگی و هم از نظر بهداشتی از سلامت ظاهری و جسمی خود را مراقبت کنید.

 

لباس زیر مردانه

اگر از نظر توان مالی عوض کرن مداوم لباس زیر سخت باشد ، هر از گاهی لبـاس های زیر خود را بجوشانید و یا با مواد ضدعفونی کننده قوی بشویید تا آلودگی آن به طور کامل از بین برود و در نهایت در زیر نور مستقیم خورشید بگذارید خشک شود تا میکروب و الودگی بر آن نماند.

گاهی آقایان شک می کنند که پوشیدن لـباس زیر درست است یا کاری غیر اجباریست! باید این موضوع را یادآوری کنیم که نپوشيدن لبــاس زير مردانه دربرخي موقعيت ها مي تواند لذت بخش باشد. اما متخصصان در مورد اين موضوع اخطار مي دهند. چون بسیار برای سلامتی پوستی فرد خطرناک می باشد. اگر کاري انجام مي دهيد که منجر به عرق کردن مي شود. و یا تعرق شما روزانه زیاد است نپوشيدن لباس زير مي تواند براي شما باعث ایجاد مشکل گردد.از مهم ترین مزایای لباس زیر این است که پوشيدن لــباس زير مناسب باعث افزايش طول عمر لباس های رویی شما مي شود و مانع لک شدن این لباس ها با عرق بدنتان مي شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *